Służące


Źródło:  filmweb.pl
Tytuł oryginalny: The Help
Gatunek: dramat
Rok premiery: 2011
Produkcja: Stany Zjednoczone, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Scenariusz i reżyseria: Tate Tylor
Są filmy, które trzeba obejrzeć i niewątpliwie takim filmem są Służące. Miałam ten film na liście do obejrzenia od długiego czasu i w końcu go obejrzałam. Jest to naprawdę dobra produkcja, którą warto obejrzeć i czas na nią poświęcony nie będzie zmarnowany.

Źródło:  filmweb.pl
Akcja filmu Służące rozgrywa się w latach 60. XX wieku, w czasach kiedy w Stanach Zjednoczonych wciąż istnieje segregacja rasowa, a czarna kobieta służy w domach białych, wychowuje ich dzieci, gotuje, zajmuje się domem. Nie zawsze otrzymują wdzięczność od swoich pracodawców. Opowiada on historię pewnej dziewczyny  "Skeeter" (Emma Stone) z zamożnej rodziny, która po skończeniu studiów pragnie zostać pisarką, postanawia on napisać książkę na podstawie wywiadów z czarnoskórymi służącymi, czym wywołuje burzę w miasteczku, w którym mieszka. Początkowo swoimi opowieściami godzi się podzielić Aibileen Clark (Viola Davis), a później jej przyjaciółka Aibileen - Minnie (Octavia Spencer), która została wyrzucona przez swoją pracodawczynię - Hilly Holbrock (Bryce Dallas Howard) - zagorzałą przeciwniczkę równouprawnienia dla czarnych i białych, gdy skorzystała z jej łazienki.

Źródlo: filmweb.pl 
Służące poruszają temat segregacji rasowej, filmów o tej tematyce, ale ten film jest zupełnie inny. Pokazuje on jak traktowane były ciemnoskóre kobiety przez ludzi o których pracowały, jak były poniżane i oskarżane, pomimo miłości jaką wkładały w wychowanie dzieci swoich pracodawców. Często to one stawały się przykładem dla tych dzieci, o czym wspomina Skeeter, która wiele zawdzięcza swojej opiekunce  Constatine (Cicely Tyson). Służące są filmem niezwykle wzruszającym, w kilku momentach łzy dosłownie spływały mi po policzkach. Warto wspomnieć, że Służące oparte są na powieści Kathryn Stockett.

Komentarze

Popularne posty