31 października: Czy wiesz co świętujesz?

"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła" (1 Tes 5, 21-23).

Źródło: http://lt-arts.deviantart.com/art/This-Is-Halloween-181072790
W ciągu ostatniego roku moje poglądy na temat  Halloween, trochę się zmieniły (mój zeszłoroczny post o Halloween, możecie przeczytać pod tym linkiem: Halloween a chrześcijaństwo). Chciałam się podzielić swoją opinią na temat tego dnia, zacznę od pytania: "Czy wiesz co świętujesz?"

Nie będę rozwikływała się nad historią Halloween, ale warto wspomnieć, że nie jest to tradycja wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, a starożytnej Szkocji/Irlandii (jeśli tak można to powiedzieć), do USA tradycja obchodzenia Halloween przybyła z irlandzkimi emigrantami w latach 40. XIX wieku, a więc stosunkowo nie dawno. Od jakiegoś czasu napływają do mnie różne artykuły mówiące o niebezpieczeństwach czających się w pozornie niewinnej zabawie: "Nazywa się to świetną zabawą, która zaspokaja potrzebę tajemniczości. Niestety ta dobra "zabawa" może być pierwszym krokiem do inicjacji w świat okultystyczny czy demoniczny - "będąc konstrukcją sztuczną i eklektyczną, naprowadza skojarzeniowo na wiele typów niebezpiecznych tradycji i wierzeń (np. wielowątkowe konotacje satanistyczne); już same symbole, czy raczej znaki, jak śmierć, krew albo duchy [...] otwierają na rzeczywistość duchową, przekraczającą wymiar psychologiczny, odnosząc się do sfery światopoglądu czy religii"*. Wiele osób zapewne powie, że przecież nie wywołuje duchów czy nie odprawia innych spirtualistycznych (tu polecam przeczytać wywiad z Dariuszem Pietrkiem, link podaje pod tekstem) obrzędów, ale nie dla Złego to już możliwość przemknięcia do naszego życia przez uchyloną furtkę. Warto wspomnieć, że: "Tradycje druidów [celtyccy kapłani] zostały również zawłaszczone przez satanistów, dla których noc Halloween jest szczególnym czasem - odbywają się wówczas "czarne msze" i orgie seksualne, związane z jednoczeniem się z demonami, co potwierdzają świadectwa byłych satanistów."**. Zapewne pojawią się komentarze, że ja się po prostu bawię, przecież mam prawo do zabawy, ale ta zabawa może otworzyć wrota Komuś kogo w swoim życiu chyba nie chcemy. Skłamałabym mówiąc, że ja nie widziałam w tej zabawie nic złego, przecież co to takie niewinne przebieranki, ale po paru doświadczeniach, wiem, że każde choćby pozornie niewinne zachowanie może doprowadzić do opętania lub zniewolenia.

Dla nas chrześcijan - katolików ważniejsze powinny być obchody Dnia Wszystkich Świętych 1 listopada, aniżeli obcego i NIEPOLSKIEGO obyczaju. Współczesne społeczeństwo lubi wszystko co mroczne i nowe, a przecież Halloween, aż takie nowe nie jest. Jest starsze niż chrześcijaństwo. Całkiem możliwe, że nie byłoby całej nagonki Kościoła, gdyby w mediach nie pojawiało się coraz szersze propagowanie obcej pogańskiej tradycji, a ważne katolickie święta były przemilczane. Dla sieci sklepów Halloween, to kolejna okazja do tego by zarobić nieco pieniędzy. Również dla dzieci atrakcyjne jest przebranie się za czarownicę, wilkołaka lub ducha*** i przejście po domach sąsiadów ze słowami: cukierek albo psikus (ang. trick or treat), ale nasuwa się pytanie: Czy warto narażać swoje dzieci na niebezpieczeństwo?

A co takiego niebezpiecznego w tym? Przecież dla dzieci to zabawa, ale Doreen Irving w swojej książce Uwolniony by służyć Chrystusowi pisze: "Prawdziwi czarodzieje cieszą się, gdy chrześcijanie biorą udział w demonicznych tradycjach. Bardzo często demony mają przez to dostęp do wielu ludzi. Czy myślicie, że TRICK or TREAT - to przeszłość bez żadnego znaczenia dzisiaj? W USA okultyzm zabija nieustannie w czasie Halloween. W Australii media podają o powtarzających się corocznie ofiarach składanych z ludzi w Melbourne and Brisbane." Tak, więc czy warto kultywować coś, co może nas doprowadzić do zagubienia? Nasunęło mi się jeszcze dziś, że w wyznaniu wiary, które mamy na każdej Mszy Świętej wymawiamy: Wyrzekamy wszystkiego co prowadzi do zła, aby nas nie grzech nie opanował. Warto się zastanowić nad sensem tych słów, czy wypowiadamy je mechanicznie, czy jednak mają one dla nas jakiś sens i wypowiadamy je z pełną świadomością i ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ za swoje czyny.

*  Posacki A., op. cit.
**  por. Halloween. Kaseta wideo. op. cit.; Posacki A. Halloween. [w:] Encyklopedia Białych Plam. T. 7. Radom 2002, s. 197.
*** chciałam dodać, że w przebieraniu się przy każdej okazji Balu Karnawałowego, przyjęcia urodzinowego z jakimś motywem, sylwestra za czarownice, zombie, duchów itp. nie widzę nic złego, ale w dniu kiedy to wszystko ma silną moc, jest inaczej. Takie jest moje zdanie.

Cały post napisany w oparciu o artykuły, zachęcam do zapoznania się z ich treścią :
ks. Jan Karpowicz TChr Czy Halloween to tylko niewinna zabawa?
Joanna Jarzębińska - Szczebiot, Marek Szczebiot Halloween: Co kryje się za wesołą zabawą?
Ryszard Wołkiewicz Halloween, Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny. Inwazja mocy ciemności?

Polecam również przeczytać ten wywiad z Dariuszem Pietrkiem, który również opowiada o zagrożeniach związanych z Halloween:
W Halloween składano ofiary z ludzi

Prezentuję również krótki, ale dający do myślenia filmik.

Chciałam zaznaczyć, że są to moje poglądy, których Ty Drogi Czytelniku, niekoniecznie musisz akceptować, proszę Cię jednak o uszanowanie mojego zdania, gdyż każdy ma prawo do wygłaszania swoich poglądów. Chętnie jednak poznam Twoje stanowisko, o ile potrafisz napisać je w sposób kulturalny i nie obrażający zdania innej osoby, w tym przypadku mojego. Jestem osobą wierzącą i staram się unikać rzeczy, które oddalają mnie od mojego najlepszego Przyjaciela - Jezusa Chrystusa.

Komentarze

  1. A pisałaś, że nie umiesz w postach wyrazić swojej wiary, a tu proszę. Bardzo dobrze napisane i naprawdę potrzeba, abyśmy zło dobrem zwyciężali, a nie obojętnością na zło przyzwalali. Serdecznie pozdrawiam i życzę rodzinnego spędzania świąt i pomyślnego dążenia do świętości. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Przeczytałeś moją recenzję/post? Podziel się swoją opinią. Za każde pozostawione tutaj słowo z całego serducha dziękuję! :)

Popularne posty