Wyspa tajemnic

Źródło: filmweb.pl
Tytuł oryginalny: Shutter Island
Gatunek: Dramat, Thriller
Produkcja: USA
Premiera:  26 marca 2010 (Polska), 13 lutego 2010 (świat)
Reżyseria: Martin Scorsese
Scenariusz: Laeta Kalogridis
Na podstawie: Dennis Lehane Wyspa skazańców

Na samym początki zaznaczyć warto, że Wyspa tajemnic nie jest filmem łatwym. Trzeba się nad tym filmem skupić i dobrze zastanowić. Obejrzałam ten film w niedziele z rodziną, gdyż mieliśmy ochotę obejrzeć jakiś ciekawy i niewidziany wcześniej film.

Film opowiada historię szeryfa federalnego Danielsa (Leonardo Di Caprio), który prowadzi w szpitalu dla chorych psychicznie więźniów śledztwo, bowiem z pilnie strzeżonej i zamkniętej celi zniknęła pacjentka, jednak historia nie jest taka prosta, ale nie będę zdradzała szczegółów. Daniels ma swojego partnera Chucka (Mark Ruffalo) z którym współpracuje po raz pierwszy. Wyspa skrywa tajemnice, o których Daniels nie  miał pojęcia.

Nad filmem Wyspa tajemnic trzeba się skupić i to dość konkretnie, żeby zrozumieć o co chodzi. Nie jest to film, który polecam do obejrzenia dla rozluźnienia, czy na odpoczynek. W filmie tym ważną rolę odgrywała muzyka, efekty dźwiękowe, które tworzyły cały lekko mroczny nastrój. Powiedziałabym, że Wyspa tajemnic jest filmem psychologicznym, gdyż oddziaływuje na psychikę człowieka, a także porusza temat związany z psychologią i zdrowiem psychicznym ludzi. Pojawiająca się w filmie tajemnica jest wyczuwalna od samego początku, bowiem jak pacjentka mogła uciec z zamkniętej celi, ale to co dalej dzieje się w Wyspie tajemnic może nas nieco zaskoczyć. Tym bardziej zaskakujące jest ostatnie 30 minut filmu, które całkowicie burzy nasze wyobrażenia i nasze utarte idee na rozwiązanie tej sprawy.

Jest mi bardzo ciężko ocenić ten film, bo targają mną różne uczucia co do niego. Co prawda wystawiłam mu ocenę na filmweb.pl, jednak moja ocena tego filmu zmienia się codziennie, mogę go jednak polecić. Zaznaczyć jednak należy, że nie jest to film, który przypadnie do gustu każdemu. Wyspa tajemnic była czasem przerażająca. Na dzień dzisiejszy znajduje się on na 43 miejscu w rankingu światowym, a więc nie najgorzej.

Zbliża się sesja, w zasadzie już się zaczęła, więc moje posty ograniczę do minimum, mam jednak nadzieję, że uda mi się napisać recenzję książki Stephena Kinga i Petera Strauba Czarny Dom, które w tej chwili czytam, a także jeszcze jeden zaplanowany post.


Komentarze

Popularne posty