Filadelfia


Tytuł oryginalny: Philadelphia
Gatunek: Dramat
Premiera: 31 grudnia 1993 (Polska), 23 grudnia 1993 (świat)
Produkcja: USA
Reżyseria: Jonathan Demme
Scenariusz: Ron Nyswaner
Muzyka: Bruce Springsteen, Howard Shore

Są takie filmy, które wypada obejrzeć, jednym z takich filmów jest właśnie Filadelfia. Mnie w końcu udało się zebrać i go obejrzeć.

Filadelfia to film opowiadający o prawniku Andrewu Beckettcie (Tom Hanks), który zachorował na AIDS i został zwolniony z pracy. Nie chcę on uwierzyć, że jego choroba nie miała wpływu na jego zwolnienie, wynajmuje więc innego adwokata Joe Millera (Danzel Washington), którego spotkał kiedyś na rozprawie. Początkowo Joe odmawia współpracy z chorym na AIDS Andrew, który jest także gejem, jednak później decyduje się pomóc odzyskać Andrew jego godność i spokój ducha.

Cóż Filadelfia to przede wszystkim film o tolerancji, której wciąż brakuje w naszym życiu. Często już tak jest, że kiedy wiemy, że ktoś jest chory na jakąś nieuleczalną chorobę odrzucamy tą osobę bojąc się zarażenia, tak samo było w Filadelfii. Kto nie miał takiego uczucia strachu, który towarzyszy nam, gdy ktoś cierpi na chorobę, której nie znamy o której nie słyszeliśmy. W tamtych czasach o AIDS nie wiedziano jeszcze wiele, więc obawiano się tej choroby, dziś już mamy niemal pewność, że wirusem HIV nie zarazimy się przez uścisk dłoni z osobą zarażoną. Tolerancja jest czymś wyjątkowo ważnym, ale wiele osób ma z tym problem, nie mogę niestety powiedzieć, że ją mam. Każdy z nas zmaga się z czymś co go przerasta z czym nie może sobie poradzić.

Oglądając Filadelfię możemy w jakimś stopniu uzmysłowić sobie jak ważne jest niepiętnowanie kogoś z powodu jego orientacji, choroby, niepełnosprawności, bo przecież każdy z nas jest człowiekiem. Słowo "filadelfia" oznacza z języka greckiego: "braterska miłość", a samo miasto leżące w Pensylwanii było niegdyś stolicą Stanów Zjednoczonych i tam podpisano wiele ważnych dla Stanów Zjednoczonych dokumentów, dlatego też nie bez powodu właśnie to miasto zostało wybrane na osadzenie historii. Oglądając Filadelfię nie nauczymy sie tolerancji, bo to jest osobista sprawa każdego człowieka i żaden film tego nie zmieni, ale film ten porusza nasze serce i zmusza do refleksji. Tom Hanks za rolę Andrew Becketta zdobył Oscara, mogę śmiało powiedzieć, że w pełni zasłużenie, do jego roli nie mam żadnego "ale", świetnie wcielił się w rolę cierpiącego na śmiertelną chorobę człowieka. Filadelfia otrzymała także Oscara za piosenkę w wykonaniu Bruce Springsteena - Streets of Philadelfia.
Po obejrzeniu Filadelfii stwierdzam, że to jeden z tych filmów, które trzeba obejrzeć i teraz w końcu będę mogła coś na jego temat powiedzieć, a nie świecić oczami, że go nie widziałam. Nie muszę chyba mówić, że jest on warty obejrzenia, bo to chyba jasne. Wystawiłam mu zasłużoną ósemkę.

Komentarze

Popularne posty